ועדה של חיל הרפואה מצאה שמספר גבוה של לוחמים סובלים ממצוקה נפשית בעקבות המבצע. "חשבנו שיהיו פחות תגובות קרב מבעבר – והתבדינו". בין הסיבות לעלייה בתגובות: הפצמ"רים וריבוי המנהרות

מאות לוחמים אובחנו כסובלים מפוסט טראומה בעקבות מבצע "צוק איתן" – כך מצאה ועדת מומחים מיוחדת לתגובות קרב במחלקה לבריאות הנפש בחיל הרפואה. בתום המבצע קרא חיל הרפואה ללוחמים שהשתתפו במערכה להגיע ולעבור אבחון, ולפני כשבוע וחצי סיימה הוועדה את פעילותה.

"חשבנו שיהיו פחות תגובות קרב מבעבר – והתבדינו", אמר לוואלה! חדשות גורם מקצועי המצוי בפרטי עבודת הוועדה הצבאית. "בשונה ממלחמות עבר, מתווה הלחימה ב'צוק איתן', שכלל התמודדות עם מנהרות ופגיעת פצמ"רים שאי אפשר להסתתר מהם, עשו משהו ללוחמים".

"במהלך מבצע 'צוק איתן' ליווה מערך בריאות הנפש את הכוחות בשטח לכל אורך ההכנות והלחימה", נמסר מדובר צה"ל. "גורמי בריאות נפש מקצועיים הוצבו בקרבת הכוחות הלוחמים ובזמן ההכנות לכניסה הקרקעית הועברו סדנאות הכנה מנטלית ללוחמים בשטחי הכינוס, והפעילו, לראשונה, את תוכנית מוביל גיוס חוסן נפשי (מג"ן) המלמדת את הלוחמים כיצד לזהות מצוקות ולסייע לחבריהם בשטח בזמן אמת".
עוד נמסר כי גורמי בריאות הנפש בשטח שמרו על קשר עם המפקדים לאורך הלחימה, ייעצו להם וטיפלו בכל מי שנזקק לכך. "בסיום המבצע החל מערך בריאות הנפש באיתור יזום של חיילים הזקוקים לעזרה נפשית במסגרת פרויקט 'שומר איתן'". חיל הרפואה מזמין את מי שמרגיש צורך לפנות בטלפון
03-73777007.

גורמים צבאיים מחיל הרפואה שנחשפו לעבודת הוועדה המיוחדת של חיל הרפואה הסבירו כי חיל הרפואה עשה ככל שביכולתו לזמן אליו חיילים בשירות סדיר, קבע ומילואים להגיע לאבחון ולאחר מכן במידת הצורך לקבל טיפול נפשי. אחד הגורמים אמר אמש, בצל הטענות של לוחמים בחטיבת גולני כי אינם מקבלים טיפול נפשי אף שביקשו, כי מפקדים רבים בצה"ל אינם מבינים את משמעות התהליך שהרכיב חיל הרפואה כדי להתמודד עם תגובות הקרב מ"צוק איתן". "אנחנו חושבים שהחזרה לשגרה היא גישה נכונה, אבל יש לה מחיר במקרים מסוימים", אמר הגורם.