קצין בכיר בגולני דחה את טענותיהם של חמישה לוחמים מגדוד 12 בחטיבה שנלחמו ב"צוק איתן" והתלוננו כי לא אפשרו להם לראות קצין בריאות נפש (קב"ן). החמישה ברחו בשבוע שעבר מאימון החטיבה בצפון, חזרו ביום חמישי שעבר ליחידה, נשפטו על ידי המג"ד לעשרים ימי מחבוש, ונמלטו שוב. הקצין הסביר כי הוקמה ועדה בתוך החטיבה שעוקבת אחר החיילים שדיווחו על מצוקות נפשיות אחרי מבצע "צוק איתן" ומלווה אותם. על הלוחמים אמר: "הם לא ברחו בגלל מצוקה כלכלית אלא משום שלא נוח להם, משום שקשה להם". הגורם המקצועי מחיל הרפואה לא שלל את האפשרות שהם סובלים מפוסט-טראומה: "אלו בדיוק הסימנים לפוסט-טראומה וראוי שיבדקו זאת, גם אם זה לא נראה למפקדים".

בהקשר זה הביא הגורם הצבאי את סיפורו המרגש של שירן אמסילי, לוחם פלוגה ג' בגדוד 51 בחטיבת גולני, שעל חלקו בקרב המפורסם בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה קיבל את צל"ש הרמטכ"ל. הענקת הצל"ש עמדה בסימן שאלה משום שחודשים אחרי המלחמה השתתף אמסילי במרד חמור בגדוד 51 ונשפט על כך ל-56 ימי מחבוש. בתוך כותלי הכלא הוא נשפט לארבעה ימים נוספים על התפרעות.

למרות זאת, ובהתחשב בטראומה שעבר אמסילי במלחמה -איבד עשרה חברים בקרב, נפצע מרסיסי רימון, סירב להתפנות, נלחם ופינה פצועים – החליט הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי להבדיל בין העונש החמור שקיבל להענקת הצל"ש.